„Przygody Psiego Patrolu” bo słuchać bajek lubimy ;)

W poniedziałkowe przedpołudnie odwiedziła nas Mama Wojtka wraz z opowieściami z Psiego Patrolu. Byliśmy tak zainteresowani ich przygodami, że z chęcią wysłuchaliśmy ich kilka ;)

Wyjazd do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu

Nasze odwiedziny w Ogrodzie Botanicznym były pod hasłem „Ptasia rodzina na swoim”.

Na początku wybraliśmy się w teren obserwować ptaki. Jak na prawdziwego obserwatora przystało, musieliśmy się zaopatrzyć w lornetki, które też nauczyliśmy się samodzielnie obsługiwać. Tak mogliśmy zaobserować kosy, jemiołuszki, gile, ziemby, a nawet gołębie. Jak się okazuje ten piękny śpiew ptaków, który słyszymy na co dzień, to dzieło panów, niestety panie ptaki nie potrafią śpiewać ( przynajmniej jeśli chodzi o gatunki ptaków w Polsce), samce są też bardzo kolorowe, a samice bardziej stonowane.

Dowiedzieliśmy się jak wyglądają domy lęgowe (budki) dla ptaków i że nie jest to to samo co karmnik dla ptaków.

Ciekawostką była wiadomość, że sowy zjadając myszy, nie zjadają jej w całości, tylko wypluwają jej twardsze części takie jak pazury, czy zęby, a na taką wyplutą twardszą „łupinkę” mówimy „wypluwka”.

Dowiedziliśmy się też, że dzięcioł lubi szyszki, a dokładniej nasiona, które się w niej znajdują. Dostają się do nich poprzez uderzanie szyszki o drzewo. Wiewiórki też bardzo je lubią.

Na samym końcu naszej wyprawy w teren skierowaliśmy się do pracowni plastycznej, gdzie mogliśmy zrobić gniazdo dla ptaka po uprzednim wybraniu ptaszka, któremu chcemy zbudować dom.

Dzień Rodziny

Poniżej krótka fotorelacja z Dnia Rodziny obchodzonego w naszym przedszkolu. W ten dzień dzieci zaśpiewały piosenki dla swoich rodziców, były też występy grupy baletowej oraz zumby. Chętne dzieci mogły wziąć udział w konkurencjach sportowych, a także w biegu za który otrzymały medal. Była też możliwość kupienia losu i szansa na wygranie nagrody głównej ;) Dla głodomorów było miejsce na usmażenie kiełbaski bądź innego smakołyka.

Dzień Dziecka

W Dzień Dziecka odwiedził nas tata magik, który zaprezentował swoje najlepsze sztuczki, odwiedził nas też Słoń Elmer o którym nieraz czytaliśmy opowieści. Chyba największą niespodzianką był występ wszystkich cioć z naszego przedszkola, a przedstawienie nazywało się „Kozucha kłamczucha”, była to bajka z morałem- że kłamać nie warto ;)

Do czego służy prąd ?

13.06 odbyły się warsztaty mobilnego laboratorium, na którym dzieci dowiedziały się co to jest prąd oraz do czego może służyć w naszym codziennym funkcjonowaniu. Dowiedziały się też w jaki sposób można się z nim obchodzić tak by wszystko odbywało się w bezpieczny sposób. Dzieci miały też możliwość zapalić żarówkę przy pomocy baterii.

Wspólny wypad na lody ;)

W środę (23.05) poszliśmy na lody do Parkovej. Myślę, że zdjęcia mówią same za siebie ;))

Muzyczne odwiedziny

W poniedziałek (21.05) odwiedziła nas mama Henia. Mama Henia jest muzykiem, zaprezentowała nam różne instrumenty, które występują w jej pracy. Chętne dzieci mogły zagrać na skrzypcach, a także odgadnąć muzyczne zagadki znanych nam bajek oraz piosenek których nauczyliśmy się w przedszkolu. Dzieciom bardzo spodobały się odwiedziny, wyraziły chęć ponownego odwiedzenia przez mamę Henia ;)

Fascynujący świat pszczół

9 maja, Tygrysy brały udział w warsztacie dotyczącym pszczół. Dowiedziały się w jaki sposób zdobywano kiedyś miód (wspinano się na drzewo), a że dziś odbywa się to w specjalnym kombinezonie. Poznały hierarchię pszczół, sposób produkcji miodu, a także dowiedziały się, że pszczoły rozmawiają ze sobą za pomocą tańca ;)
Każdy dostał też mały upominek w postaci miodu, nożyka, a także mieliśmy okazję zrobić świeczkę.

„Kącik przyrodniczy”

W poniedziałek przypomnieliśmy sobie etap rozwoju roślin.
Założyliśmy też mały „ogródek” w kąciku przyrodnicznym. Uprawiamy rzodkiewkę, słonecznik, kwiaty oraz postanowiliśmy zrobić eksperyment z hodowaniem fasoli, dzięki któremu sprawdzimy co jest potrzebne roślinie do życia, prawidłowego wzrostu. Jedną schowaliśmy w miejsce zacienione, drugiej nie podlewamy, trzecią umieściliśmy w samej wodzie, a ostatnia dostaje wszystko to co jest istotne do prawidłowego wzrostu.
Porównywaliśmy też wielkość, kształt nasion, jedne z nich przypominały kształtem nawet księżyc ;)

Warsztaty -„Pomyśl zanim wsiądziesz za kierownicę”

6 kwietnia odbyły się warsztaty z firmy Bridgestone, zatytułowane „Pomyśl zanim wsiądziesz za kierownicę.
Dzięki nim Tygrysy dowiedziały się jakie zachowania, oraz jaki sposób jazdy sprzyja bezpieczeństwu ich oraz ich rodzin. To wszystko za sprawą pogadanki, filmików oraz pomocy niezstąpionego Jana ;) Miłym zaskoczeniem był upominek dla każdego z nich w postaci min. kamizelki odblaskowej, czy też odblaskowej opaski, która przyda się na niejednym wieczornym spacerze. Bardzo dziękujemy Tacie oraz Mamie Konstancji za pomoc w zorganizowaniu warsztatów ;)